Biuletyn Informacji Publicznej

Plan pracy
Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze
w roku 2011

I. DZIAŁALNO¦Ć PODSTAWOWA
  1. Zbiory biblioteczne, bazy danych, digitalizacja
    1) Gromadzenie zbiorów:
    • zakup nowości wydawniczych do agend gmachu głównego Biblioteki i 11 filii miejskich, za środki własne instytucji, z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środki pozyskane ze sprzedaży cegiełek i od sponsorów. Zakupy realizowane będą w hurtowniach książek, w wydawnictwach, a także w księgarniach, na targach książki oraz od osób prywatnych
    • gromadzenie zbiorów regionalnych poprzez egzemplarz obowiązkowy oraz zamówienia u wydawców,
    • zakup zbiorów specjalnych: starodruków i zabytkowej kartografii regionalnej, ilustracji książkowej, grafiki, muzykaliów i notacji muzycznych, płyt CD, map współczesnych i planów miast,
    • poszerzenie zakupów książki „mówionej” na płytach CD, MP3, CD-R, zakup baz danych i czasopism w wersji elektronicznej, zakup innych zbiorów w postaci cyfrowej,
    • kompletowanie i uzupełnianie posiadanych zbiorów, braków w seriach wydawniczych oraz kontynuacja zamówień wydawnictw tomowych,
    • prenumerata wydawnictw ciągłych – czasopism i wydawnictw zbiorowych.
    2) Opracowanie zbiorów oraz przysposobienie ich do udostępniania:
    • wprowadzanie nabytków do komputerowej bazy danych,
    • kontynuacja wprowadzania do bazy komputerowej zbiorów bibliotecznych Filii nr 3, 7, 10,
    • kontynuacja wprowadzania do bazy zbiorów kartograficznych, grafiki oraz zbiorów prof. J. Kostrzewskiego,
    • umożliwienie połączenia obrazów cyfrowych dokumentów zamieszczonych w ZBC z ich opisami w katalogu OPAC (link URL).
    3) Konwersja baz bibliograficznych oraz starodruków do formatu Marc 21.
    4) Aktualizacja księgozbiorów:
    • selekcja książek we wszystkich agendach udostępniania Biblioteki, przygotowanie zbiorów do skontrum,
    • systematyczne wycofywanie książek zniszczonych i przestarzałych,
    • pakowanie i przewiezienie księgozbiorów likwidowanych filii nr 6 i 13.
    5) Przyjmowanie do zbiorów zabezpieczonych książek wycofanych z filii miejskich i bibliotek terenowych:
    • przekazywanie odpłatnie – w wyjątkowych przypadkach nieodpłatnie – książek ze zbiorów zabezpieczonych innym bibliotekom i instytucjom,
    • oprawa introligatorska książek i bieżąca ich konserwacja,
    • prowadzenie antykwariatu internetowego, organizowanie kiermaszów książek zbędnych i dubletów (maj i wrzesień 2011).
    6) Komputerowa inwentaryzacja zbiorów (Filia nr 6, Magazyn, Czytelnia Ogólna)
    7) Dalsza digitalizacja zbiorów specjalnych (w tym poloników i regionaliów, głównie niemieckich czasopism z XIX i I poł. XX w. wychodzących w Zielonej Górze), budowanie zasobu opisów dokumentów zdigitalizowanych i planowanych dla Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej, umieszczanie w cyfrowych zasobach ZBC kolejnych dokumentów.
  2. Udostępnianie zbiorów
    1) Obsługa biblioteczna około 24.000 czytelników, udostępnianie materiałów bibliotecznych do domu (ok. 400.000 wypożyczeń) i na miejscu (ok. 140.000 wypożyczeń).
    2) Nieodpłatne dostarczanie na telefon książek do domu czytelnikom nie poruszającym się samodzielnie, chorym i starszym.
    3) Wymiana książek w punktach bibliotecznych na oddziałach Szpitala, przekazywanie książek zbędnych na oddział zakaźny i do hospicjum Szpitala Wojewódzkiego, dostarczanie książek pacjentom obłożnie chorym.
    4) Regularna wymiana księgozbioru dla czytelników niepełnosprawnych (książka mówiona na kasetach) w punktach bibliotecznych bibliotek terenowych.
    5) Przeprowadzenie akcji informacyjnej o działalności filii na osiedlach w celu pozyskania nowych czytelników.
  3. Działalność informacyjno-bibliograficzna
    1) Opracowywanie Bibliografii Ziemi Lubuskiej:
    • przygotowanie do wydania na CD-ROM-ie Bibliografii Ziemi Lubuskiej za 2007 – II kw.,
    • wprowadzanie do bazy komputerowej Bibliografii Ziemi Lubuskiej opisów za rok bieżący oraz uzupełnianie o opisy z „Przewodnika Bibliograficznego”, „Bibliografii Zawartości Czasopism” i bibliografii specjalnych,
    • bibliografowanie na bieżąco czasopism ogólnopolskich i regionalnych oraz wydawnictw zwartych.
    2) Dokumentowanie dorobku kulturalnego, naukowego i gospodarczego regionu, gromadzenie
    i opracowanie dokumentów życia społecznego.
    3) Prowadzenie Czytelni Przepisów Prawnych:
    • współudział w gromadzeniu księgozbioru prawniczego,
    • uzupełnianie bazy komputerowej LEX o opisy artykułów z czasopism prawnych.
    4) Kontynuacja sporządzania opisów bibliograficznych z „Przeglądu” i zielonogórskiego dodatku „Gazety Wyborczej” do bazy artykułów prasowych w Bibliotece Narodowej.
    5) Udzielanie informacji bibliograficznych, bibliotecznych, faktograficznych, regionalnych,
    o przepisach prawnych, biznesie i Unii Europejskiej, realizowanie kwerend. Udzielanie odpowiedzi na pytania czytelników e-mailem w ramach usługi „Zapytaj bibliotekarza”.
    6) Prowadzenie wypożyczeń międzybibliotecznych, przyjmowanie i realizowanie zamówień
    z bibliotek oraz od czytelników indywidualnych.
    7) Gromadzenie informacji do portalu news.365.pl (system sieciowego udostępniania informacyjnych baz danych w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze).
    8) Oprowadzanie po Bibliotece wycieczek osób dorosłych i młodzieży szkół ponadpodstawowych.
  4. Działalność naukowa
    1) Kontynuacja prac związanych z opracowaniem korespondencji Włodzimierza Korsaka.
    2) Digitalizacja archiwum cesarzowej Herminii von Reuss, czasopisma Grünberger Wochenblatt, innych druków XIX. i XX.wiecznych, archiwum prof. Kostrzewskiego, zabytkowej grafiki i kartografii oraz dokumentów życia społecznego.
    3) Udostępnianie elektroniczne „Bibliotekarza Lubuskiego” oraz pisma „Pro Libris”.
    4) Prowadzenie badań nad XVII.wiecznymi polonicami ze zbiorów WiMBP oraz z zakresu historii regionalnej.
    5) Przeprowadzenie badań czytelniczych nt. stopnia satysfakcji użytkowników WiMBP z usług Biblioteki oraz potrzeb użytkowników bibliotek terenowych w zakresie wykorzystania nowych mediów (I półr.).
    6) Publikacja artykułów pracowników WiMBP dotyczących przeprowadzonych badań oraz opracowania zbiorów.
    7) Współorganizacja z Uniwersytetem Zielonogórskim konferencji „Miejsce i tożsamość. Literatura lubuska w perspektywie poetyki przestrzeni i antropologii”.
    8) Organizacja konferencji naukowej dotyczącej przemian administracyjnych na ¦rodkowym Nadodrzu od ¦redniowiecza po współczesność. Przygotowanie oraz promocja publikacji książkowej.
    9) Organizacja konferencji popularnonaukowej na temat czasopism literackich w Polsce po 1989 roku (wspólnie z redakcją Twórczości).
    10) Jednodniowy panel dyskusyjny z okazji 60-lecia Lubuskiego Teatru.
    11) Udział pracowników WiMBP w konferencjach ogólnopolskich, przygotowywanie referatów. Publikowanie artykułów w czasopismach centralnych oraz „Bibliotekarzu Lubuskim” i „Pro Libris”.
    12) Mobilizowanie pracowników do pisania doktoratów, zdobywania statusu bibliotekarza dyplomowanego oraz podejmowania studiów podyplomowych, pomoc organizacyjna i merytoryczna.
    13) Współpraca z Uniwersytetem Zielonogórskim w zakresie studiów dziennych, zaocznych, podyplomowych na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo.
  5. Informatyzacja biblioteki
    Plan inwestycji w infrastrukturę informatyczną związany jest z rozwojem Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych, a także wymianą zużytego sprzętu komputerowego i urządzeń peryferyjnych.
    W miarę pozyskanych środków niezbędna jest rozbudowa serwerowni, a w szczególności zakup serwera usług sieciowych (poczta elektroniczna, dns, strony www itd.), serwera oprogramowania finansowo-księgowego PROBIT, a także zakupy związane z zabezpieczeniem kopii bezpieczeństwa danych PROLIB/PROBIT (sejf ognioodporny i szafa stalowa).
    W związku z rozbudową zasobów sprzętowych oraz występującymi problemami z instalacją elektryczną, planuje się także zakup i wdrożenie nowego UPS, a także zakup, montaż i konfigurację karty SNMP pozwalającej na zdalne wyłączenie kluczowych serwerów w przypadku wystąpienia awarii zasilania, co zabezpieczy sprzęt i zapobiegnie utracie danych.
    Konieczna jest także częściowa wymiana i rozbudowa zasobów sprzętowych Pracowni Digitalizacji oraz Pracowni Plastycznej.
    Realizacja projektu „Centrum Elektronicznej Informacji Regionalnej i Turystycznej” wymaga inwestycji w specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie i licencje, bazy danych, a także wyposażenia laboratorium szkoleniowego w sprzęt komputerowy, urządzenia peryferyjne oraz oprogramowanie systemowe. Niezbędne jest pozyskanie środków na ten cel.
    W 2011 roku prowadzone będą dalsze prace nad rozwijaniem portalu internetowego news365.pl.
    W ramach Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych przewiduje się uruchomienie automatycznej rejestracji wypożyczeń i zwrotów w filiach nr 7 i 10.
    W związku z wykupieniem dodatkowych domen internetowych na potrzeby obecności Biblioteki w Internecie (bibliotekarzlubuski.pl, mfl.net.pl, dzieciwnorwidzie.pl, goramediow.pl, prolibris.net.pl, norwid.net.pl, wimbp.home.pl) w ciągu całego roku ich tworzeniem, dostosowaniem i aktualizacją zawartości zajmować się będą osoby odpowiedzialne w poszczególnych działach Biblioteki.
  6. Sprawy organizacyjne, sprawozdawczość
    1) Zebranie sprawozdań oraz tabel z danymi statystycznymi z filii miejskich i agend udostępniania w gmachu głównym oraz z bibliotek terenowych za 2010 r., sprawdzenie, uporządkowanie wprowadzenie danych do komputera, sporządzenie zestawień zbiorczych, przeliczeń, analiz i sprawozdań:
    • przekazanie niezbędnych sprawozdań i analiz do GUS, Biblioteki Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta,
    • przygotowanie materiałów statystycznych do „Bibliotekarza Lubuskiego” nr 1/2011 oraz opracowanie informatora statystycznego „Działalność bibliotek publicznych województwa lubuskiego w 2010 r.”.
    2) Opracowanie i przesłanie wniosków o odznaczenia dla zasłużonych bibliotekarzy regionu.
    3) Koordynowanie działalności 62 Dyskusyjnych Klubów Książki w bibliotekach terenowych i WiMBP.
    4) Koordynowanie i nadzorowanie Programu Biblioteka+ Instytutu Książki oraz Programu Rozwoju Bibliotek Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
  7. Seminaria, konferencje, doskonalenie zawodowe
    1) Zorganizowanie konferencji bibliotekarzy „Biblioteka multimedialnym oknem na świat”; w programie m.in. Działalność polskich mediatek (Wrocław, Olsztyn, Lublin, Warszawa, Zielona Góra), Nietypowe praktyki biblioteczne w pracy z młodzieżą gimnazjalną w bibliotece multimedialnej MBP w Olsztynie, Planeta 11, Góra Mediów multimedialnym oknem na świat, Laboratoria wiedzy – czyli co nowego w świecie młodych czytelników?, E-książki – ewolucja zamiast rewolucji, nowe media – kaprys czy konieczność?, O wadach i zaletach wykorzystania gier komputerowych w bibliotekach, Młodzież - Internet - biblioteka: wytyczne IFLA dla bibliotek obsługujących młodzież.
    2) Seminarium dla kierowników i dyrektorów bibliotek; w programie: Podsumowanie roku 2010 w aspekcie działalności bibliotek, Podstawy działań animacyjnych wśród młodzieży, Doświadczenia czytelnicze gimnazjalistów - podobieństwa i dystanse, Gimnazjaliści, licealiści, studenci - oczekiwania wobec biblioteki nowych mediów – prezentacja wyników ankiety „Zbudujmy razem nowoczesną bibliotekę multimedialną”, Podsumowanie realizacji PRB w 2010 roku, przedstawienie strategii PRB na lata 2011 – 2013 (marzec 2011).
    3) Seminarium dla pracowników bibliotek dziecięcych ph. Dzieci w sieci. W programie m. in. Komputer i Internet jako narzędzia w realizacji projektów animujących czytelnictwo dzieci, Internetowy warsztat informacyjny bibliotekarza, Wstęp od 3+. Gry online dla dzieci, Dziecioopac – program biblioteczny dla dzieci.
    4) Seminaria powiatowe dla pracowników bibliotek i filii z pięciu powiatów podległych WiMBP w Zielonej Górze, w których nie powołano biblioteki powiatowej ph. „Młodzież w bibliotece – biblioteka dla młodych”: Aktywizacja czytelnicza młodzieży, Literackie wędrówki nastolatków, działania z młodzieżą w bibliotekach południowej części województwa lubuskiego, biblioterapia w pracy z młodym odbiorcą (kwiecień-listopad 2011).
    5) Zorganizowanie wspólnie z WiMBP w Gorzowie Wielkopolskim, w porozumieniu z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, jednodniowej konferencji regionalnej Programu Rozwoju Bibliotek (II runda PRB) oraz w miarę potrzeb – spotkania informacyjnego dla samorządów i bibliotek zainteresowanych uczestnictwem w II rundzie PRB.
    6) Warsztaty dla pracowników bibliotek terenowych:
    • tworzenie stron www i obecność biblioteki na portalach społecznościowych,
    • szkolenia z zakresu technologii komunikacyjnych i informacyjnych dla bibliotekarzy, uczestników II rundy PRB; cykl 5-dniowych szkoleń z wykorzystaniem sprzętu otrzymanego od FRSI w ramach PRB,
    • szkolenie specjalistyczne dla uczestników warsztatów planowania pracy bibliotek w WiMBP w Zielonej Górze; (CAL w ramach PRB), od lutego 2011 r.
    • organizacja cyklu 10.dniowych szkoleń dla pracowników bibliotek z gmin do 15 tys. mieszkańców płd. części woj. lubuskiego ze środków otrzymanych w ramach Programu Biblioteka+.
    7) Warsztaty w ramach programu AXA „Wspieramy mamy” dla zielonogórskich kobiet.
    8) Comiesięczne szkolenia dla pracowników WiMBP.
    9) Praktyki i staże dla studentów z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Narodowego Centrum Kultury oraz nowo zatrudnionych pracowników WiMBP i bibliotek terenowych.
    10) Udział w ogólnopolskich konferencjach, kursach, grupach roboczych i warsztatach doskonalących.
  8. Współpraca z bibliotekami terenowymi i ich organizatorami
    1) Podejmowanie starań w starostwach powiatowych o powierzenie zadań powiatowych istniejącym bibliotekom miejskim i miejsko-gminnym (Żary, Nowa Sól, Zielona Góra, Wschowa, Żagań).
    2) Dążenie do stopniowego usamodzielnienia się bibliotek funkcjonujących w strukturach ośrodków kultury i szkołach.
    3) Sprawowanie nadzoru merytorycznego w zakresie realizacji przez miejskie i gminne biblioteki publiczne zadań statutowych poprzez wizytacje oraz przekazywanie informacji i ocen ich działalności organizatorom bibliotek.
    4) Udzielanie pomocy instrukcyjno-metodycznej bibliotekom terenowym, wyjazdy o charakterze interwencyjnym i instruktażowym, wynikające z zadań i bieżących potrzeb.
    5) Podejmowanie starań o poprawę warunków funkcjonowania bibliotek terenowych; bezpośrednie interwencje oraz wystąpienia pisemne do wójtów i burmistrzów w sprawach finansowych, lokalowych i kadrowych bibliotek.
    6) Udzielanie pomocy merytorycznej szkoleniowej bibliotekom terenowym w zakresie gromadzenia i opracowania zbiorów:
    • rozdział darów książkowych, czasopism i innych materiałów bibliotecznych, otrzymanych z różnych instytucji i fundacji, przekazywanie ich bibliotekom samorządowym oraz prowadzenie dokumentacji i rozliczeń,
    • przekazywanie bibliotekom w teren ofert i różnego rodzaju informacji o nowych książkach i czasopismach oraz możliwości ich nabycia,
    • udzielanie instruktażu dotyczącego gromadzenia i opracowania zbiorów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aktualizację zbiorów.
    7) Uaktualnienie bazy komputerowej o bibliotekach terenowych, pracownikach i czytelnictwie.
    8) Konsultacje i instruktaż bezpośredni lub telefoniczny.
    9) Wspieranie bibliotek terenowych zainteresowanych udziałem w II rundzie PRB.
II. DZIAŁALNO¦Ć POLULARYZATORSKA I KULTURALNO - O¦WIATOWA
  1. Działalność wystawiennicza:
    1) Ekspozycje stałe:
    • Muzeum Książki ¦rodkowego Nadodrza – w przygotowaniu,
    • Muzeum Ilustracji Książkowej XVI-XX w. – w przygotowaniu,
    • Galerie autorskie: Hilarego Gwizdały, Adama Bagińskiego – w przygotowaniu.
    2) Wystawy czasowe w salonie wystawowym:
    • Mediateka Słubfurt styczeń,
    • Winiarstwo II Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich luty,
    • Plastyka niezależna 1976-1989 marzec,
    • Rysunki satyryczne Mirosława Bartaka kwiecień,
    • Miłosz – Rok Czesława Miłosza maj,
    • Niemiecki komiks – Flix czerwiec,
    • Zielona Góra w fotografii wrzesień,
    • Madonny – wystawa fotograficzna Reginy Chochy październik,
    • Powarsztatowa wystawa prac plastycznych dzieci 5. rocznica nadania patronów dziecięcym filiom WiMBP listopad,
    • Stan wojenny w 30 rocznicę. Wystawa z IPN Oddział w Poznaniu grudzień.
    • Pejzaże Kazimierza-wystawa fotografii Stefana Kurzawińskiego
    3) Wystawy w holu:
    • Mediateka Słubfurt styczeń,
    • Anabaza – Władysław Klępka luty,
    • Grafika – wystawa absolwentów Wydziału Artystycznego UZ marzec,
    • Zielona Góra w malarstwie Andrzeja Stefanowskiego kwiecień,
    • Polscy ilustratorzy książek dziecięcych – Anita Andrzejewska, Andrzej Pilichowski-Ragno maj,
    • Krzysztof Kamil Baczyński – wystawa prac uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych, w 90. rocznicę urodzin poety czerwiec,
    • Pokonkursowa wystawa Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny listopad.
    4) Wystawy związane z rocznicami literackimi, okolicznościowe i nowości książkowych w filiach i Oddziale dla Dzieci, wystawy fotograficzne w Galerii na Ptasiej, wystawy pokonkursowe prac plastycznych.
  2. Upowszechnianie czytelnictwa
    1) Uroczysty „Czwartek Lubuski”, podczas którego zostaną wręczone Lubuskie Wawrzyny - Literacki i Naukowy (24 lutego 2011 r.).
    Spotkania autorskie dla najmłodszych czytelników w ramach akcji „Z książką na walizkach” (18-20 września 2011). Akcja z udziałem 4 popularnych autorów książek dla dzieci oraz 1 ilustratorki: Barbary Gawryluk, Tomasza Trojanowskiego, Grażyny Bąkiewicz, Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, Joanny Zagner-Kołat.
    2) Organizacja III Międzynarodowego Festiwalu Literatury ph. Dramat i nie tylko... Czechy (13-15 kwietnia 2011). Festiwal prezentować będzie dokonania literatury oraz kultury Republiki Czeskiej. W planach udział wybitnych przedstawicieli współczesnej czeskiej dramaturgii: Pavla Kohouta, Petra Zelenki, artystów reprezentujących czeską muzykę Jaromíra Nohavicy i sztuki plastyczne Miroslava Bartáka. Ponadto przyjadą znani tłumacze czeskiej literatury, m.in. Andrzej Jagodziński – reprezentujący Vaclava Havla, Krystyna Krauze oraz publicysta Mariusz Szczygieł. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu złożonego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2011.
    3) Festiwal Poezji pn. Zielona Góra poetów (październik, listopad 2011). Festiwal promować będzie poezję polską. Stanie się źródłem poszukiwania jej nowych sposobów wyrazu. W połączeniu z muzyką, wizualizacją, eksperymentem scenicznym zostanie zaprezentowana współczesna poezja. Festiwal składać się będzie z trzech sekcji: spotkań autorskich z Marcinem ¦wietlickim, Marcinem Sendeckim i Marcinem Barańskim, warsztatów poetyckich adresowanych do studentów UZ, prezentacji artystycznych – występ zespołu „¦wietliki” oraz spektakl teatralny. Przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu złożonego do MKiDN na rok 2011.
    4) Zielonogórski Salon Poezji. Cykl comiesięcznych poetyckich spotkań, podczas których mistrzowie żywego słowa, znani aktorzy lub wokaliści prezentować będą polską i zagraniczną poezję: m.in. Cyprian Kamil Norwid w wykonaniu Stana Borysa.
    5) Festiwal Współczesnego Dramatu - Rewizje.pl – czytanie najnowszych tekstów współczesnych z udziałem najbardziej znanych reżyserów i dramaturgów polskich.
    6) Czwartki Lubuskie: spotkania autorskie z regionalnymi twórcami literatury dla dorosłych:
    • z Krzysztofem Fedorowiczem, moderator Sergiusz Sterna-Wachowiak,
    • Konradem Wojtyłą,
    • Agnieszką Kopaczyńską-Moskaluk,
    • Karolem Graczykiem,
    • Marzeną Więcek,
    • Jolantą Pytel,
    • Katarzyną Jarosz-Rabiej,
    • Janem Czachorem
    oraz z innymi ogólnopolskimi prozaikami, poetami, publicystami, dziennikarzami.
    7) Eureka w Norwidzie. Cykl comiesięcznych rozmów z przedstawicielami różnych dyscyplin lubuskiego środowiska naukowego prowadzonych przez red. Konrada Stanglewicza z Radia Zachód.
    8) Znani a nieznani bez kompleksów. Cykl comiesięcznych spotkań popularyzujących historyczne postacie regionu, lubuskie zabytki oraz ich niepowtarzalną wartość w budowania tożsamości ¦rodkowego Nadodrza Prowadzenie: dr Ewa Lukas-Janowska, red. Bogusława Wolnik-Patalas, Grzegorz Smolarski.
    9) Promocja książek autorów lubuskich wydawanych w oficynie „Pro Libris” i innych wydawnictwach.
    10) Spotkania czytelników w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
    11) Zajęcia biblioterapeutyczne ze zorganizowanymi grupami czytelników w oparciu o proste teksty literackie, muzykę, elementy pantomimy.
    12) Działalność upowszechnieniowa w Cafe Lenguage związana z promocją multimediów.
  3. Praca z czytelnikiem dziecięcym
    Imprezy i zajęcia czytelnicze realizować będą głownie biblioteki dziecięce: Oddział dla Dzieci, filie nr 2, 9, 11 oraz w mniejszym zakresie Filie nr 3, 5 i 8. Będą to m.in. konkursy wiedzy, czytelnicze, plastyczne, lekcje biblioteczne, spotkania muzyczne i teatralne. Ponadto ferie zimowe, wakacje w bibliotece i wiele zajęć o charakterze gier i zabaw literackich.
    W 2011 r. planuje się zorganizować następujące wspólne przedsięwzięcia filii:
    1. Ferie zimowe 2011 pod wspólnym hasłem (Filie 2, 8, 9, 11 i Oddział dla Dzieci) oraz Turniej Gry w Chińczyka w Filii nr 11.
    2. VIII Wiosenny Konkurs Ortograficzny dla uczniów zielonogórskich szkół, w trzech kategoriach wiekowych, stawiający sobie za cel doskonalenie umiejętności ortograficznych, promowanie poprawnej polszczyzny i propagowanie czytelnictwa i wartościowej literatury wśród dzieci i młodzieży. Filie nr 2, 5, 9, 11 i Oddział dla Dzieci.
    3. XII Przegląd Mistrz Pięknego Czytania., którego celem jest popularyzacja zapomnianych autorów i bohaterów książek, będących kiedyś kanonem literatury dziecięcej oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania, rozwijanie potrzeby i nawyku czytania.
    4. Tydzień Bibliotek – konkurs na hymn zielonogórskich bibliotek dziecięcych i happening pod pomnikiem Bohaterów Westerplatte (wspólne rysowanie kredą na placu drogowskazów prowadzących do filii przez dzieci ze wszystkich bibliotek dziecięcych; happening promuje ideę biblioteki zgodnie z hasłem: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę!”; po wspólnym spotkaniu akcja w drodze do poszczególnych filii – rozdawanie ulotek, śpiewanie hymnu, rysowanie znaków na chodnikach).
    Inne przedsięwzięcia promujące książkę i czytelnictwo wśród młodych czytelników:
    • Z książką na walizkach (18-20 września 2011) – cykl spotkań z autorami książek dla dzieci w wybranych filiach i w Oddziale dla Dzieci.
    • Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej 2 kwietnia – plebiscyt na ulubioną książkę dziecięcą w Filii nr 2, 9 i Oddziale dla Dzieci.
    • Wokół Jana Brzechwy – patrona biblioteki – Kleksomania 2011 – III edycja drużynowego turnieju ze znajomości książki „Akademia Pana Kleksa”; Oddział dla Dzieci.
    • Europejski Rok Działalności Wolontariackiej – cykl spotkań z „Malutką Czarownicą” – o przyjemności czynienia dobrych uczynków (styczeń i maj – czerwiec w Filii nr 8).
    • Wakacje 2011 w Oddziale dla Dzieci.
    • Zajęcia warsztatowe dla gimnazjalistów w ramach projektu w zakresie edukacji kulturalnej realizowanego wspólnie z Civitas Christiana w Filii nr 11.
    • Spotkania w Klubie Grających w Chińczyka – raz w miesiącu w Filii nr 11.
    • Najbliższa nam Zielona Góra – cykl spotkań z interesującymi mieszkańcami regionu w Filii nr 2.
    • Małe Studium Teatralne – przedstawienia podczas imprez bibliotecznych w ramach współpracy.
  4. Lekcje biblioteczne i inne cykliczne spotkania
    W ciągu całego roku w Bibliotece odbywać się będą lekcje biblioteczne i muzealne dla zorganizowanych grup, na zamówienie szkół w Oddziale dla Dzieci, Dziale Zbiorów Specjalnych oraz w Mediatece. W ramach lekcji uczestnicy zwiedzą Lektorium Zbiorów Specjalnych, Ekspozycją Historia Książki ¦rodkowego Nadodrza oraz Muzeum Ilustracji Książkowej.
    W ciągu całego roku czytelnicy będą uczestniczyć w spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Wypożyczalni Głównej, Oddziale dla Dzieci, Filii nr 1, Filii nr 11, Filii nr 8, Klubie Mam WiMBP.
    Biblioteka w 2011 organizować będzie nowe cykle zajęć dla czytelników dorosłych, w tym seniorów. Zaproponujemy czytelnikom wystawki hobbistyczne, prelekcje tematyczne i inne spotkania, które odbywać się będą w miarę potrzeb w filiach nr 1, 2, 4, 5.
    Inne cykliczne imprezy:
    • Wieczory muzyczne w Norwidzie we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną.
    • Językowe spotkania konwersacyjne – Mediateka Góra Mediów.
    • Spotkania Klubu Filmowego – Mediateka Góra Mediów.
    • Turnieje gier komputerowych – Mediateka Góra Mediów.
    • Spotkania dyskusyjne dla czytelników dorosłych w Filii nr 4 „Herbatka przy samowarze”.
    • Całoroczna akcja Uwolnij książkę m.in. dla pacjentów szpitala.
    • Zainicjowanie spotkań Dyskusyjnego Klubu Historycznego w Filii nr 4.
    • Mała Akademia Teatralna.
III. DZIAŁALNO¦Ć WYDAWNICZA
  1. Opracowanie i wydanie drukiem dwóch numerów „Bibliotekarza Lubuskiego”.
  2. Opublikowanie czterech numerów Lubuskiego Pisma Literacko–Kulturalnego „Pro Libris” nr 34-37 (dofinansowanie docelowe z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego).
  3. Zielonogórskie Studia Bibliotekoznawcze (rocznik).
  4. Wydanie m.in. następujących książek:
    • Lubuskie Forum Samorządowe 17 maja 2010 roku – publikacja zlecona przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego,
    • „ZBLIŻENIA. Studia i szkice poświęcone twórczości lubuskiej” – Małgorzata Mikołajczak, we współudziale z Oficyną Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego,
    • wydanie książki laureackiej, wyłonionej w drodze Konkursu na bajkę dla dzieci napisaną przez rodziców,
    • publikacja książki laureata Konkursu na debiut literacki Pro Libris,
    • Antologia poezji lubuskich seniorów (wspólnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku),
    • Antologia lubuskiego dramatu (wspólnie z Biblioteką Herberta w Gorzowie Wkp.),
    • Kroniki teatralne Lubuskiego Teatru im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze,
    • Miejsce i tożsamość. Literatura lubuska w perspektywie poetyki przestrzeni i antropologii – publikacja konferencyjna wydana przy współudziale z Oficyną Wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego,
    • publikacja towarzysząca konferencji naukowej dotyczącej przemian administracyjnych na ¦rodkowym Nadodrzu od ¦redniowiecza po współczesność i inne.
IV. WAŻNIEJSZE WYDARZENIA KULTURALNE
  1. XVII edycja konkursu na najlepszą książkę ¦rodkowego Nadodrza – Lubuski Wawrzyn Literacki i VI edycja Lubuskiego Wawrzynu Naukowego – 24 lutego 2011.
  2. Tydzień Bibliotek (8-15 maja 2011). W ramach ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich cykl imprez popularyzujących książki, literaturę oraz biblioteki. Ponadto współorganizacja imprezy ph. Co można zobaczyć na zielonogórskim niebie? wspólnie z Wydziałem Fizyki i Astronomii UZ.
  3. Wojewódzki Dzień Bibliotekarza przy współpracy z Zarządem Okręgu i Zarządem Oddziału SBP.
V. POZYSKIWANIE DODATKOWYCH ¦RODKÓW
Podejmowane będą starania o dofinansowanie wydawnictw, promocji książek, organizacji spotkań autorskich i konferencji, wystaw, cyklu imprez kulturalno-oświatowych dla dzieci, z budżetu Miasta Zielona Góra, Województwa Lubuskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, fundacji i innych źródeł (Tydzień Bibliotek, Ferie zimowe i wakacje 2011, Działalność „Klubu Mam”, wydawnictwa regionalne, „Bibliotekarz Lubuski”, wojewódzka konferencja bibliotekarzy, konferencja historyczna dotycząca przemian administracyjnych na ¦rodkowym Nadodrzu od ¦redniowiecza po współczesność.
Złożone już ponadto wnioski o dofinansowanie innych działań Biblioteki: Zakup regałów przesuwnych do Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych WiMBP w Zielonej Górze, Publikacja i promocja Lubuskiego Pisma Literacko-Kulturalnego „Pro Libris”, „Dużo czytam, więcej mogę!”. Cykl imprez upowszechniających czytelnictwo dziecięce, III Międzynarodowy Festiwal Literacki, Projekt aranżacji Galerii Ilustracji Książkowej WiMBP im. C. Norwida.
Filie nr 2, 3 i 8 będą zabiegać o dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych oraz bieżącej działalności w spółdzielniach mieszkaniowych, a Mediateka u sponsorów o dotację na zakup książki mówionej i innych zbiorów multimedialnych.
Kontynuowana będzie, prowadzona od wielu lat, przez placówki biblioteczne na terenie całego miasta, zbiórka publiczna w formie sprzedaży cegiełek o wartości 2, 5 i 10 zł. Zebrane w ten sposób środki, w całości zostaną przeznaczone na zakup nowości. Organizatorem akcji jest Zarząd Oddziału SBP. Zorganizowane zostaną dwa kiermasze książek: w maju i we wrześniu. Imprezy te zawsze cieszą się dużym powodzeniem wśród czytelników. W Bibliotece działa także Antykwariat Internetowy. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone w całości na zakup nowości wydawniczych.
Budżet Biblioteki uzupełnią środki własne, m.in. z wynajmu pomieszczeń, abonamenty użytkowników Mediateki, zleconych prac plastycznych oraz foliowania kart bibliotecznych.
VI. INWESTYCJE I REMONTY, SPRAWY LOKALOWE
  1. Prace remontowo – techniczne związane z przygotowaniem poszczególnych pomieszczeń po remoncie elewacji, wykonywane we własnym zakresie przez Dział Administracyjno-Gospodarczy (malowanie ścian, dopasowanie i montaż w oknach żaluzji zdjętych przed remontem, uzupełnienie wyposażenia meblowego działów).
  2. Remont pomieszczeń biurowych Działu Administracyjno-Gospodarczego i Księgowości (malowanie ścian i sufitów, wymiana wykładziny dywanowej, montaż rolet okiennych, częściowa wymiana wyposażenia – w przypadku pozyskania środków finansowych).
  3. Postawienie w Muzeum Książki ¦rodkowego Nadodrza na V piętrze ścianki wydzielającej dodatkowe miejsce na zbiory biblioteczne w celu powiększenia powierzchni magazynowej lub, w przypadku pozyskania środków finansowych, zakup i montaż kompaktowych regałów przesuwnych w Magazynie Książek na IV piętrze. Uporządkowanie powierzchni Muzeum po remoncie związanym z wymianą elewacji.
  4. Adaptacja dodatkowego pomieszczenia przy Filii nr 5, ul. II Armii pozyskanego od Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z przeznaczeniem na oddział dla dzieci.
Realizacja poniższych zadań uzależniona jest od pozyskania środków finansowych:
  1. Wykonanie w budynku głównym instalacji przeciwpożarowego systemu alarmowego oraz przebudowa otworów drzwiowych i zamontowanie ognioodpornych drzwi wejściowych na wszystkich kondygnacjach wewnętrznej klatki ewakuacyjnej w celu wydzielenia stref pożarowych, zgodnie z zaleceniami pokontrolnymi Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej,
  2. Zmiana aranżacji przestrzeni holu głównego:
    • przeprowadzenie remontu kapitalnego toalet na parterze,
    • pomalowanie ścian i sufitu w holu głównym,
    • remont sali widowiskowej: zdemontowanie ścianek i obniżenie sceny na sali widowiskowej, osadzenie okna w ścianie kabiny projekcyjnej dla potrzeb akustyka, wykonanie kulis, wyposażenie w sprzęt do przekładu symultanicznego,
    • przeniesienie Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów z antresoli do pomieszczenia przygotowanego na III piętrze. Uwolnienie przestrzeni na antresoli przy barze dla czytelników na miejsce spotkań po klubie ProLibris.
  3. Nowa aranżacja i wymiana wyposażenia w Oddziale dla Dzieci.
  4. Zlecenie opracowania dokumentacji projektu technicznego przebudowy i modernizacji parteru i klatek schodowych w budynku głównym Biblioteki.
  5. Opracowanie projektu zabezpieczenia i ochrony poszczególnych pomieszczeń i budynku Biblioteki z zewnątrz. Realizacja i uruchomienie przeciwwłamaniowego systemu alarmowego i monitoringu gmachu głównego.
  6. Remont kapitalny Filii 1,11 przy ul. Ptasiej z wymianą okien, grzejników centralnego ogrzewania i montażem nowych opraw oświetleniowych.
  7. Wymiana i uzupełnienie wyposażenia innych filii miejskich. Zakup nowych mebli i sprzętu komputerowego.
  8. Zakup samochodu osobowego przeznaczonego do obsługi transportowej budynku głównego i filii na terenie miasta.

Informacje o plikach cookie

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
Kiedy wchodzisz na strony naszych witryn, na dysku Twojego komputera mogą zostać zapisane tzw. ciasteczka (ang. cookies), czyli nieduże pliki tekstowe, wysyłane przez nasz serwer albo serwisy, do których odwołujemy się na naszych witrynach, np. pokazując multimedia. Ciasteczka i podobne technologie używane są w witrynach internetowych przede wszystkim ze względu na wygodę użytkowników, m.in po to, by jak najlepiej dostosować treści i funkcje witryny do ich potrzeb i oczekiwań, a także w celach statystycznych.Pliki ciasteczek wysyłamy wyjątkowo. Służą one tworzeniu statystyk, które pomagają dostosować zawartość stron do oczekiwań użytkowników, zapamiętaniu preferowanego wyglądu stron, np. ustawionego rozmiaru czcionki, odnotowaniu faktu głosowania w prowadzonych ankietach albo wykonaniu przez użytkownika kilkuetapowych czynności. Oprócz ciasteczek wysyłanych z naszego serwera za pośrednictwem naszych witryn, pliki cookies mogą być wysyłane także z serwerów stron, do których się odwołujemy, np. Picasa lub YouTube. Zapisywanych na Twoim komputerze informacji wysyłanych z naszego serwera nigdzie nie gromadzimy i w żaden sposób nie przetwarzamy. Każdy użytkownik może zmienić ustawienia dotyczące ciasteczek w używanej przez siebie przeglądarce, w tym zupełnie wyłączyć możliwość ich zapisywania. Jeśli nie wyłączysz możliwości zapisywania ciasteczek pochodzących z naszych witryn, oznacza to Twoją zgodę na ich zapisywanie i przechowywanie w komputerze. Jeżeli zdecydujesz się na odrzucenie wszystkich ciasteczek, nie będzie możliwe korzystanie z niektórych treści treści i usług udostępnianych w naszych witrynach, w szczególności wymagających logowania. Wyłączenie ciasteczek nie powoduje natomiast braku możliwości przeglądania stron w naszych witrynach.

Jak wyłączyć ciasteczka?

Każdy użytkownik Internetu może dostosować poziom ochrony przed ciasteczkami do swoich preferencji, w tym całkowicie zablokować możliwość pozostawiania plików cookies. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa i ochrony danych, ale może także uniemożliwiać niektóre funkcje, np. zalogowanie się do witryny.

Informacje na temat ustawień dotyczących ciasteczek w poszczególnych przegladarkach dostępne są na poniższych stronach:

Jeśli korzystasz z urządzenia przenośnego (telefon, smartfon, tablet), zapoznaj się z opcjami dotyczącymi ochrony prywatności w dokumentacji na stronie internetowej producenta Twojego urządzenia.